Õpetame, kuidas teha oma saunale ise vundament

joonisel on kujutatud Raba 3-ruumilise saunamaja vundament

Järgnevalt õpetame, kuidas teha väiksemale saunale plokkidest vundamenti. Kogu läbivaks ideeks on lihtne teostus ja väike eelarve.

  1. märgi maha sauna piirjooned
  2. eemalda labidaga murukamar
  3. laota kooritud pinnasele geotekstiil
  4. asenda kooritud pinnas killustikuga
  5. tihenda killustik maatihendajaga
  6. aseta tihendatud killustikupadjale Fibo plokid
  7. plokke loodi õhukese sõelmete kihiga

Väikesele saunale pole mõtet teha sellist vundamenti, mis kannaks elumaja

Piisab kui paigutada põrandalaakide alla piisava vahemaa tagant lapiti kergplokid. Plokkide samm sõltub laakide ristlõikest. Fibo plokke on hea kasutada, kuna need on kerged, tugevad ja korralikult mõõdus. Lisaboonusena on need ka soodsad. Meie soovitame kasutada 10cm paksusega plokke, need jätavad sauna maapinnast mõistlikule kõrgusele.

10cm paksusega Fibo plokk

Leia aias saunale sobiv koht

Koha valikul jälgi, et aknad ja sissepääs jääksid naabri pilkude eest varju. Juhul kui see ei õnnestu, saad varju tekitada näiteks elupuudest hekiga. Täna saab osta ka juba 2 meetriseid ja kõrgemaidki puid. Tark on puud soetada otse kasvatusest, seal on hind tõenäoliselt ligi kaks korda soodsam kui aianduspoes.

Nõuanne: jäta sauna taha igale poole vähemalt muruniiduki laiuselt ruumi, vastasel korral pead seda ala tulevikus eraldi trimmerdama hakkama.

Märgi maha sauna piirjooned

Kui sobiv koht on viimaks leitud, märgi maha sauna piirjooned kasutades selleks puupulki ja nööri. Löö pulgad vasaraga maasse ja ühenda need omavahel nööriga. Mõõda üle diagonaalid ja veendu, et need oleksid võrdsed, vastasel juhul pole välisnurgad 90o ja maja ei hakka täpselt peale istuma. Kui sa juhuslikult ei tea kui pikad diagonaalid olema peavad, kasuta selleks Pythagorase teoreemi, valemi arvutamiseks leiad Google-st.

Nõuanne: netis on olemas online-kalkulaatorid, kuhu saad oma küljepikkuseid sisestades automaatselt õige vastuse. Siin on üks selline näide: https://www.omnicalculator.com/math/pythagorean-theorem

Jäta majale ümberringi killustikust ääris

Eemalda musta mulla kiht kogu sauna põhja ulatuses pluss lisaks 1m igast küljest juurde. Lisameeter jätab maja ümber viisaka killustikust ääre. Pealmiseks kihiks võid hiljem laotada dekoratiivset killustikku või multši, mida saad hankida suurematest ehitus- ja aianduspoodidest nagu Bauhof, K-Rauta jne.

Nõuanne: Muru serva saad lihtsa vaevaga sirgeks muruäärise abil.

plastikust muruääris aitab hästi dekoratiivkillustikku murust eraldada

Aga milleks on tarvis musta mulla kihti üleüldse eemaldada?

Musta mulla kiht hoiab endas niiskust, seetõttu kasvavad selles kihis hästi näiteks ka taimed. Sügiseti esimeste külmadega hakkab pinnases olev vesi jäätuma, jää paisub ja seetõttu tekivadki külmakerked. Eemaldatud murukamar tuleks asendada killustikuga(soovitavalt fraktsioon 16-32mm), mis laseb vee endast kergesti läbi ja jäätumine ei saa toimuda enam otse ploki all.

Plokkide loodimine

Enne killustikuga täitmist tuleks maha laotada geotekstiil, mis takistab hilisemat taimestiku läbikasvamist ja erinevate pinnasekihtide omavahelist segunemist sauna põranda all. Tihenda killustik maatihendajaga, tihendajat saad rentida pea kõigist tööriista rendipunktidest(Cramo, Ramirent jne). Pole hullu kui tihendatud pind jääb kergelt lainetav, hiljem saad plokid ühele kõrgusele reguleerida nii, et paned igale plokile alla väikese kihi sõelmeid. Juhul kui sõelmeid sai liiga paks kiht, hõõru plokki vastu pinda edasi-tagasi, kuni plokk soovitud kõrgusele langeb.

Fotol on näha sõelmetega looditud plokke. Soovitame tööks kasutada laserloodi. Juhul kui endal sellist tööriista ei ole, laena mõnelt tuttavalt või võta ehitusrendist.

NB! Põranda puitkarkass ei tohiks olla otseses kontaktis kergplokiga. Nende vahele sobib hästi tõrvapapp.

Kokkuvõte

Kirjeldatud tööks kulub tõenäoliselt üks nädalavahetus ja ca 400€. Antud projekt on sulle jõukohane ka juhul kui su igapäevatöö pole ehitamine. Vali tegemiseks kuiv ilm ja hakka pihta.

Jõudu tööle!

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST

Jäta meile oma kontaktandmed, võtame sinuga ühendust esimesel võimalusel.